جستجو کردن
Close this search box.
سام تعمیرگاه

آموزش تعمیرات تلویزیون ال ای دی سامسونگ

سامسونگ یکی از محبوب‌ترین برندهای لوازم خانگی و الکترونیکی در کشور ما است و تلویزیون‌های ال ای دی آن از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند. این تلویزیون‌ها بسیار ظریف و حساس ساخته شده‌اند، اما بیشتر قطعات آنها قابلیت تعمیر شدن را دارند و به همین دلیل مقرون به صرفه هستند و می‌توان از آنها مدت‌های طولانی استفاده کرد. همچنین تعمیر بسیاری از این مدل‌ها در منزل صورت می‌گیرد و نیازی به حمل آنها به نمایندگی‌های تعمیرات تلویزیون سامسونگ و مراکز تعمیر لوازم خانگی نیست. به این ترتیب می‌توانید بدون نگرانی بر کار تعمیرکاران نظارت داشته باشید و مطمئن باشید که در جابه‌جایی‌ها صدمه نخواهد دید.

آموزش تعمیرات تخصصی تلویزیون ال ای دی سامسونگ

تعمیر مشکلات مربوط به تلویزیون‌های ال ای دی سامسونگ

تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد

در این حالت تلویزیون روشن است و حتی کانال‌ها را می‌توان عوض کرد، اما چیزی دیده نمی‌شود. یکی از دلایل عمده آن وجود مشکل در بک لایت است. برای رفع این مشکل باید تلویزیون را باز کرد و ال ای دی های آن را یکی یکی جدا کرد و ال ای دی های جدید نصب کرد. تکنسین می‌تواند این کار را به راحتی در منزل انجام بدهد.

دلیل دوم به دلیل ناسازگاری بک لایت با برد پاور تلویزیون است که در این صورت باید برد پاور سازگار با بک لایت قرار داده شود تا دیگر چنین مشکلی پیش نیاید. برد پاور را پس از بررسی و تشخیص می‌توان تعویض یا تعمیر کرد.

مشکل خرابی بک لایت در همه ال ای دی ها شایع است و در ال ای دی سری F، H و EH سامسونگ بیشتر متداول است. برای این کار باید برخی از ال ای دی ها یا همه آنها را تعویض کرد یا اینکه برد پاوری ضعیف‌تری قرار داد تا با آنها تناسب داشته باشد.

تلویزیون در حالت HDMI کار نمی‌کند

این مشکل احتمالا به دلیل خراب شدن کابل HDMI ایجاد می‌شود. در برخی موارد ممکن است نرم‌افزار دستگاه دچار مشکل شده باشد. برای این کار ابتدا باید ورودی‌ها و اتصالات و نیز فیش آنتن بررسی شوند. اگر ایراد از نرم‌افزار است باید دوباره تنظیم شود و اگر مشکل از اتصالات است باید آنها را تعویض کرد. اما اگر مشکل از آنها نباشد احتمال دارد مین برد آن خراب شده باشد که می‌توان پس از بررسی، آن را تعمیر یا تعویض کرد.

تلویزیون مدام روشن خاموش می‌شود

در این حالت تلویزیون بلافاصله پس از روشن شدن و لوگوی اسمارت سامسونگ تلویزیون ثابت می‌ماند و دوباره خاموش می‌شود و باز روشن می‌شود. این عمل چند بار تکرار می‌شود. دلیل آن خرابی مین برد است که ممکن است بعضی از آی سی های آن تخریب شده باشند. در بیشتر موارد مین برد قابل تعمیر است. این مشکل بیشتر در مدل‌های 40d5000، 40d5500 و 40d5950 رایج است. گاهی ممکن است برد پاور یا منبع تغذیه نتواند به خوبی به مین برد برق‌رسانی کند و سبب خراب شدن برد اصلی شود. بنابراین بررسی هر دو بسیار اهمیت دارد.

تلویزیون خود به خود خاموش می‌شود

در این موارد ممکن است پاور برد خراب شده باشد که در این صورت به برد اصلی و بک لایت برق‌رسانی نمی‌کند. خرابی برد پاور بیشتر به دلیل نوسانات برق اتفاق می‌افتد. ممکن است خازن‌ها هم سوخته باشند یا آی سی های پاور آسیب دیده باشند. در این صورت با تعویض خازن‌ها و آی سی ها می‌توان مشکل را رفع کرد. اما پاور برد قابل تعمیر است.

تمام یا بخشی از تصویر تاریک شده است

در این حالت برخی از ال ای دی های قسمت بک لایت خراب شده‌اند و نور کافی به صفحه نمایش نمی‌دهند. ممکن است نور ال ای دی روی زیاد تنظیم شده باشد یا تلویزیون مدام روشن مانده باشد. بسته به شرایط بخشی از بک لایت‌ها یا همه آنها باید تعویض شوند. این مشکل هم در سری f متداول است. همیشه باید نور ال ای دی ها در قسمت متوسط تنظیم شوند.

صدای تلویزیون قطع شده است

در این حالت ابتدا باید یک بار تلویزیون را از برق بکشید. سپس دکمه پاور زیر ال ای دی را به مدت ده ثانیه نگه دارید. حالا یک دقیقه صبر کنید و تلویزیون را به برق وصل کنید. پس از آن تلویزیون را روشن کنید. اگر اسپیکرها مشکلی ندارند و باز هم تلویزیون صدا ندارد احتمالا مشکل از بلندگوهای داخلی است. احتمال دارد Audio IC دستگاه سوخته باشد. باید این آی سی را تعویض کرد. احتمال دوم این است که مین برد خراب شده باشد. در این حالت باید مین برد را تعویض کنید یا اگر قابل تعمیر شدن هست تعمیرش کنید.

چشمک زدن چراغ ال ای دی به طور مداوم

این مشکل به دلیل خراب شدن برد پاور اتفاق می‌افتد. البته یک احتمال هم هست که از برد اصلی باشد. اگر برد پاور خراب باشد و نتواند به برد اصلی برق‌رسانی کند، برد اصلی را هم خراب می‌کند. برد پاور را می‌توان تعمیر کرد. این برد در صورت تعمیر سه تا شش ماه ضمانت دارد.

تاریک روشن شدن تصویر از بالا و دوتایی شدن تصویر

این مشکل به دلیل خراب شدن صفحه نمایش است و معمولا در مدل‌های 5500، 5550 و 5000 رایج است. معمولا پنل خراب قابل تعمیر نیست، مگر اینکه خرابی آن بسیار ناچیز باشد.

اما اگر قسمت بالای تلویزیون از پایین آن تیره‌تر باشد، پنل خرابی زیادی دارد و تعویض آن توصیه می‌شود. در تلویزیون‌های ال ای دی سری F  و es معمولا این مشکل به دلیل بک لایت اتفاق می‌افتد که می‌توان آن را تعمیر کرد.

تلویزیون روشن نمی‌شود

در این حالت چراغ پاور روشن است ولی تصویری وجود ندارد. به عبارت دیگر تلویزیون اصلا از حالت استندبای خارج نمی‌شود. این مشکل معمولا به دلیل خرابی در برد اصلی است. در برخی موارد می‌توان برد اصلی را در صورت عدم آسیب جدی تعمیر کرد ولی در بیشتر مواقع بهتر است تعویض شود.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

یکی از شایع‌ترین دلایل آن ممکن است نوسانات برق باشد. ال ای دی های سامسونگ نسبت به نوسان برق بسیار حساس هستند. اما در صورتی که دلیل آن نوسان برق نباشد، ممکن است مشکل از خرابی برد اصلی باشد. برد اصلی معمولا بهتر است تعویض شود. در برخی شرایط منبع تغذیه یا برد پاور هم ممکن است سبب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شود. در این حالت باید IC و خازن‌ها تعویض شوند. این مشکل بیشتر در مدل 40f5550 متداول است.

رنگ صفحه نمایش بهم ریخته است

پخش شدن رنگ یا حذف شدن یکی از رنگ‌های اصلی در تصویر یا ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی ممکن است به دلیل خرابی بردهای اصلی، منبع تغذیه یا بک لایت باشد. با تعمیر یا تعویض قطعات پس از بررسی‌های لازم می‌توان مشکل را حل کرد. این مشکل در بسیاری از مدل‌های سامسونگ وجود دارد.

ایجاد هاله سیاه روی تصویر

در این حالت مشکل از بک لایت است و خاموش شدن ال ای دی ها سبب تشکیل هاله سیاه روی تصویر می‌شوند. برای رفع این مشکل، کل بک لایت باید تعویض شود. این مشکل بیشتر در ال ای دی های سری H مدل UA48H5590 متداول است.

تلویزیون دیر روشن می‌شود

در این حالت برد پاور تلویزیون ضعیف است و به درستی برق رسانی نمی‌کند. برد پاور قابلیت تعمیر دارد و می‌توان آن را در منزل تعمیر کرد. برای این کار یا می‌توان قطعات آن را عوض کرد یا اینکه کل پاور را تعویض کرد. برد پاور سامسونگ سه تا شش ماه ضمانت هم دارد.

خیس شدن تلویزیون ال ای دی

در برخی موارد ممکن است به دلیل آب ریختن یا بخار آب زیاد در اطراف تلویزیون، پنل دستگاه خیس شود. در صورتی که رطوبت یا خیس شدن ال ای دی به حدی باشد که نتوان آن را خشک کرد باید پنل آن را تعویض کرد، زیرا پنل قابل تعمیر شدن نیست. این کار بسیار ظریف است و نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. این کار در نمایندگی یا مرکز تعمیرات صورت می‌گیرد.

مشکل در اتصال وای فای سامسونگ

در تلویزیون‌های هوشمند بخشی به نام برد وای فای وجود دارد که به دستگاه‌ها بی سیم متصل می‌شود. این بخش سخت‌افزاری است و اگر مشکلی در اتصال وجود داشته باشد می‌توان آن را تعویض کرد. البته قبل از تعویض این قطعه، ابتدا تکنیسین‌ها باید نرم‌افزار را بررسی و به روز رسانی کند. اگر مشکل حل نشد، سخت‌افزار باید عوض شود.

تلویزیون‌های ال ای دی معمولا از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و با وجود داشتن ضمانت نامه و گارانتی، باز هم مواردی پیش می‌آید که باید تلویزیون را به دست تعمیرکار سپرد. اما بسیاری از تعمیرکاران دانش و اطلاعات کافی درباره تعمیرات تلویزیون ال ای دی ندارند و ممکن است با تعمیر نادرست قطعات یا تشخیص اشتباه، سبب خرابی بیشتر دستگاه یا بخش‌های سالم آن شوند. بنابراین بسیار مهم است که کار تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ را به تکنیسین‌های معتبر در مراکز مجاز نمایندگی این برند بسپارید و از دانش و مهارت این افراد بهره بگیرید.

در آخر امیدواریم که این مقاله از نمایندگی تعمیرات سامسونگ تک سرویس برای شما مفید بوده باشد.

برای تعمیر تلویزیون سامسونگ در شیراز با ما تماس بگیرید.