جستجو کردن
Close this search box.
سام تعمیرگاه

آموزش تعمیرات جاروبرقی سامسونگ

جاروبرقی یکی از ضروری‌ترین وسایل منزل است و نقش مهمی در نظافت منزل دارد. امروز دیگر مانند گذشته نمی‌توان از جاروهای دستی استفاده کرد و بنابراین اگر جاروبرقی خراب شود باید آن را به سرعت تعمیر کرد. در بسیاری از موارد مشکلات جاروبرقی به آسانی قابل حل شدن است، اما اگر مشکلات جدی برای آن به وجود آمده باشد باید به دست تعمیرکار حرفه‌ای و نمایندگی‌های مجاز تعمیر شود. یکی از محبوب‌ترین برندهای جاروبرقی سامسونگ است. نمایندگی‌ تعمیرات جاروبرقی سامسونگ معمولا مشاوره تلفنی هم برای تعمیر جاروبرقی ارائه می‌دهند، اما اگر مشکل حل نشود، برایتان تعمیرکار می‌فرستند. تعمیر جاروبرقی معمولا در منزل انجام می‌شود اما اگر مشکل حادتری داشته باشد باید به تعمیرگاه ارجاع داده شود. در این مطلب برخی از مشکلات جاروبرقی سامسونگ و نحوه تعمیر آنها را بررسی می‌کنیم.

آموزش تعمیرات جاروبرقی سامسونگ

متداول‌ترین مشکلات جاروبرقی سامسونگ و روش‌های تعمیر آن

جاروبرقی روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند

قبل از هر چیز باید اتصالات و پریزهای برق را با فازمتر بررسی کنید و ببینید آیا پریزها برق دارند یا خیر. جاروبرقی سامسونگ در صورت نوسان برق یا پایین بودن جریان روشن نمی‌شود. در مرحله دوم باید بررسی کنید سیم جاروبرقی دچار قطعی و پوسیدگی به ویژه در قسمت دو شاخه نشده باشد. اگر قطعی سیم از درون کابل باشد، از یک اهم متر استفاده کنید، اگر جریان برق وجود داشته باشد باید اهم متر حرکت کند. در غیر این صورت سیم جاروبرقی باید تعویض شود.

کلید روشن و خاموش جاروبرقی را بررسی کنید. اگر این کلید شکسته یا خراب شده باشد، دستور روشن شدن جاروبرقی صادر نمی‌شود. اگر خرابی کلید زیاد نباشد می‌توان آن را تعمیر کرد در غیر این صورت قابل تعمیر است.

مشکل دیگر مدار جاروبرقی است که از آنجایی که از نوع سری و غیر موازی است، هر یک از اجزا که از کار بیفتند کل مدار قطع می‌شود. ارتباط اجزای مدار را بررسی کنید و هر جا قطعی داشت برطرف کنید. سیم جمع‌کن و رله را هم بررسی کنید که مشکل خرابی نداشته باشند. هر یک از این اجزا در روشن شدن جاروبرقی نقش مستقیم دارند. آخرین احتمال موتور جاروبرقی است که اگر سوخته باشد، باید آن را تعویض کرد. البته اگر موتور خراب شده باشد می‌توان آن را تعمیر کرد.

قدرت مکش آن کاهش یافته است

اگر جاروبرقی سامسونگ از نوع کیسه‌ای باشد، اول باید کیسه را بررسی کنید. در صورت پر بودن کیسه یا سوراخ بودن آن جارو برقی مکش خود را از دست خواهد داد. برای این کار کافی است محفظه را بررسی کنید تا ببینید گرد و خاک یا آشغال‌ها درون محفظه نریخته باشند. در جاروبرقی‌های بدون کیسه سامسونگ آشغال‌ها درون محفظه ریخته می‌شوند که در صورت پر بودن قدرت مکش کاهش می‌یابد. اگر ربطی به پر بودن محفظه نداشته باشد باید بررسی کنید که لاستیک‌های محفظه خراب نشده باشند. در صورت خرابی باید آنها را تعویض کرد.

غلتک‌ها را بررسی کنید که مو، نخ یا آشغال به آنها نچسبیده باشد. واشرها و تسمه‌های جاروبرقی هم باید روان کار کنند و گرد و غبار روی آنها محکم نشده باشد. همچنین در صورت پارگی یا شکستگی آنها را هم باید تعویض کرد.

مشکل دیگر از فیلترهای جاروبرقی است. این فیلترها روی قدرت مکش تأثیر دارند. فیلترها را بررسی کنید. در صورت کثیف بودن آنها را فقط با آب بشویید. اگر فیلترها قابل شستشو نیستند باید آنها را تعویض کنید. در نهایت احتمال دارد مشکل از گرفتگی لوله‌ها و خرطومی جاروبرقی باشد. همه این لوله‌ها را بررسی کنید تا مسدود نشده باشند. لوله خرطومی ممکن است شکستگی یا پارگی داشته باشد. برای آزمایش این موضوع می‌توان از آب و صابون (مانند کاری که در کنترل نشتی گاز انجام می‌شود) استفاده کرد. خرطومی و لوله‌های فلزی قابل تعویض هستند.

 جارو برقی بوی سوختگی می‌دهد

بوی سوختگی از جاروبرقی فقط به موتور جارو برقی ارتباط دارد. اگر موتور خرابی کمی داشته باشد می‌توان آن را تعمیر کرد در غیر این صورت باید آن را تعویض کنید. موتور جاروبرقی اجزای مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به محافظ فلزی، فن خنک‌کننده، زغال‌های کربن، روتور، استاتور، بلبرینگ و واشرها اشاره کرد. اگر زغال‌ها تمام شده‌اند آنها را (هر دو را با هم) تعویض کنید. در غیر این صورت کافی است با اسپری مخصوص تمیز شوند. سیم‌ها را بررسی کنید که قطعی نداشته باشند. پره‌های فن معمولا پر از گرد و غبار است و باید تمیز شود. استاتور را هم تمیز کنید. اگر مشکل خرابی موتور به این دلایل نبود ممکن است سوخته باشد که در این صورت باید آن را به طور کامل تعویض کرد.

جاروبرقی سر و صدای بسیار زیادی دارد

در برخی موارد سر و صدای جاروبرقی دلیل ساده‌ای دارد. ممکن است محفظه یا کیسه آن پر شده باشد. لوله‌ها، خرطومی و سر جاروبرقی را هم بررسی کنید که چیزی درون آنها گیر نکرده باشد. اگر این طور نبود، مشکل ممکن است پیشرفته‌تر باشد.

یکی از دلایل صداهای نابهنجار جاروبرقی مربوط به پروانه آن است. پروانه جاروبرقی را بررسی کنید، اگر گرد و غبار روی آن انباشته شده است، آن را تمیز کنید در غیر این صورت خراب شده است و باید آن را تعویض کنید. مشکل دیگر به دلیل خرابی بلبرینگ است. بلبرینگ خراب سبب می‌شود صدای آزاردهنده‌ای از جاروبرقی به گوش برسد. یکی از دلایل خرابی بلبرینگ‌ها این است که فیلترها به طور منظم تمیز یا تعویض نمی‌شوند و گرد و غبار به فن دستگاه آسیب برساند. عملکرد بدِ فن دستگاه به بلبرینگ آسیب می‌رساند. برای تعویض بلبرینگ باید موتور را بیرون بیاورید. بلبرینگ‌ها در دو سر روتور قرار دارند. آنها را با ضربه دست یا پیچ‌گوشتی جدا کنید. هر دو بلبرینگ بهتر است با هم تعویض شوند در غیر این صورت، در مدت کوتاهی خرابی یکی بر دیگری تأثیر می‌گذارد. دلیل دیگری که ممکن است سبب سر و صدای بیش از حد جاروبرقی شود لاستیک‌های موجود بین قطعات دستگاه هستند که از لرزش جاروبرقی جلوگیری می‌کنند. بررسی کنید این لاستیک‌ها سالم باشند. در صورت خرابی باید آنها را تعویض کرد.

جاروبرقی خود به خود خاموش می‌شود

جاروبرقی سامسونگ در حالتی که بیش از حد (بیش از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه) از موتور کار بکشید خود به خود خاموش می‌شود و ترموستات آن اجازه نمی‌دهد تا خنک شدن کامل، دستگاه روشن شود. این موضوع طبیعی است و برای بهبود عملکرد جاروبرقی در مدل‌های جدید تعبیه شده است. اما اگر جاروبرقی خاموش شود و حتی پس از خنک شدن روشن نشود، مشکل از جای دیگر است.

اولین چیزی که باید بررسی شود، قطعی سیم است. ممکن است سیم از قسمت قرقره جارو برقی به دلیل کشیدگی زیاد جدا شده باشد. در این صورت باید قسمت قرقره باز شود و سیم رابط بررسی شود. این قسمت معمولا به راحتی قابل تعمیر است. مشکل دیگر لوله‌ها و فیلترها برمی‌گردد. اگر شیئی مانند جوراب یا زباله در لوله گیر کند، هوارسانی انجام نمی‌شود و موتور جاروبرقی به طور خودکار از کار می‌افتد. لوله‌ها باید بررسی شوند. اگر فیلترها هم کثیف باشند و نتوانند کار تهویه را به درستی انجام دهند، همین مشکل برای موتور پیش می‌آید. فیلترها را بررسی کنید و آنها را تمیز کنید. فیلترهای کاغذی باید زوب به زود تعویض شوند. در نهایت ممکن است مشکل از موتور جاروبرقی باشد. موتور را باز کنید و زغال‌های موتور را بررسی کنید. زغال‌های کثیف را تمیز کنید یا اگر تمام شده‌اند زغال‌های جدید بگذارید. بررسی کنید موتور نیم‌سوز نشده باشد. در این حالت به احتمال زیاد می‌توان آن را تعمیر کرد اما پس از مدتی بالاخره باید آن را تعویض کرد.

سیم جمع کن دچار مشکل شده است

اگر سیم جمع کن کار نمی‌کند باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. جاروبرقی را از برق بکشید و درب محفظه سیم جمع کن را باز کنید. در اینجا رول و قرقره و ریل را می‌بینید و سیم‌هایی را که با فیوز شیشه‌ای به سیم جمع کن متصل هستند. ابتدا بررسی کنید که فیوزها سالم هستند یا نه. اگر سالم بودند باید سیم جمع کن را در بیاورید. برای این کار سیم فیوز شیشه‌ای متصل به سیم جمع کن را جدا کنید. در اینجا دو سیم وجود دارد که از دو رنگ متفاوت هستند و به بدنه جارو برقی متصل شده‌اند. هر یک از این سیم‌ها که کار نمی‌کنند باید تعویض شوند. پس از تعویض باید سیم فیوزهای شیشه‌ای را متصل کنید و سیم‌ها را به ریل وصل کنید. حالا رول را در جای خود قرار دهید و ترمزهای مهارکننده سیم‌ها را تنظیم کنید. اگر مشکل از خود سیم جمع کن نباشد احتمال دارد ایراد از موتور دستگاه باشد.

جاروبرقی‌های امروزی با جاروبرقی‌های نسل گذشته تفاوت‌های زیادی دارند و بنابراین تعمیر آنها کار هر کسی نیست. دستگاه‌های امروزی از فناوری پیچیده‌تر و حساس‌تری برخوردار هستند و بنابراین توصیه می‌شود حتما برای تعمیر آن به نمایندگی‌های مجاز و تعمیرکاران حرفه‌ای آنها مراجعه کنید. نمایندگی‌های مجاز تعمیرات جاروبرقی‌های سامسونگ با ارائه خدمات حرفه‌ای و استفاده از قطعات ارجینال جاروبرقی شما را به بهترین شکل تعمیر می‌کنند و تحویل‌تان می‌دهند.

در آخر امیدواریم که این مقاله از نمایندگی تعمیرات سامسونگ تک سرویس برای شما مفید بوده باشد.